Technologia chemiczna
Informacje ogólne
Kod przedmiotu: | 02-TCHBU |
Kod Erasmus / ISCED: | (brak danych) / (brak danych) |
Nazwa przedmiotu: | Technologia chemiczna |
Jednostka: | Wydział Chemii |
Grupy: |
Moodle - przedmioty Szkoły Nauk Ścisłych Przedmioty obowiązkowe dla 1 semestru programu DU-AC Przedmioty obowiązkowe dla 1 semestru programu X-S2-CHB Przedmioty obowiązkowe dla 1 semestru programu X-S2-CHM Przedmioty obowiązkowe dla 1 semestru programu X-S2-CHO Przedmioty obowiązkowe dla 1 semestru programu X-S2-CHSD |
Punkty ECTS i inne: |
6.00
|
Język prowadzenia: | (brak danych) |
Skrócony opis: |
Przedstawione są główne zasady technologiczne oraz wybrane procesy przemysłowe: produkcja związków siarki (głównie H2SO4) azotu (NH3, HNO3, mocznik) fosforu (H3PO4, nawozy), przeróbka NaCl (soda, NaOH, chlor i jego związki) paliwa kopalne (węgiel, gaz ziemny, ropa naftowa), wybrane syntezy organiczne (metanol, fenol, styren), polimery i inne materiały wielkocząsteczkowe. Omówione są technologie bazujące na surowcach odnawialnych (cukier, skrobia, celuloza, kauczuk, oleje, tłuszcze) oraz elementy metalurgii (stal, miedź, cynk, aluminium) oraz produkcja ceramiki szkła, a także materiałów budowlanych (cement). Prowadzone ćwiczenia laboratoryjne dotyczą problemów wybranych procesów technologii nieorganicznej (produkcja sody, superfosfatu, katalityczne utlenianie SO2) oraz procesów technologii organicznej ( dehydratacja etanolu, alkilowanie toluenu). Dotyczą także analizy technicznej paliw (oznaczanie ciepła spalania i wartości opałowej paliw oraz analizy produktów naftowych). |
Pełny opis: |
Uzupełnienie i uogólnienie wiedzy z dziedziny technologii chemicznej, umożliwiające zrozumienie najnowszych osiągnięć naukowych w tej dziedzinie. Zapoznanie ze współczesnym warsztatem badawczym technologii chemicznej. Wykształcenie umiejętności doboru metody badawczej do danego zagadnienia w zależności od wielkości badanego układu, oczekiwanej dokładności wyników i aktualnych możliwości praktycznych. • Rozwijanie umiejętności interpretacji wyników eksperymentalnych, przyswojenie terminologii używanej w technologii chemicznej. |
Literatura: |
1) J. Kępiński, Technologia chemiczna nieorganiczna, PWN, Warszawa 1984. 2) R. Bogoczek, E. Kociołek-Balawejder, Technologia chemiczna organiczna, Wyd. AE, Wrocław 1992. 3) E. Bortel, H. Koneczny, Zarys technologii chemicznej, PWN, Warszawa 1992. 4) E. Grzywa, J. Molenda, Technologia podstawowych syntez organicznych, Wyd.II, WNT, Warszawa 1995, tom I i 1996, tom II. |
Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2020/2021" (zakończony)
Okres: | 2020-10-01 - 2021-02-28 |
Przejdź do planu
PN WT ŚR CZ PT |
Typ zajęć: |
Wykład, 15 godzin
Zajęcia laboratoryjne, 30 godzin
Zajęcia terenowe, 15 godzin
|
|
Koordynatorzy: | (brak danych) | |
Prowadzący grup: | Piotr Decyk, Kalina Grzelak, Agnieszka Held, Aldona Jankowska, Mieczysław Kozłowski, Ardian Nurwita, Radosław Olszewski, Katarzyna Stawicka, Maciej Trejda, Anna Wojtaszek-Gurdak, Michał Zieliński | |
Lista studentów: | (nie masz dostępu) | |
Zaliczenie: |
Przedmiot -
Egzamin
Wykład - Egzamin Zajęcia laboratoryjne - Zaliczenie z notą Zajęcia terenowe - Zaliczenie z notą |
Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2021/2022" (zakończony)
Okres: | 2021-10-01 - 2022-02-23 |
Przejdź do planu
PN LAB
LAB
WT WYK
WYK
ŚR LAB
LAB
CZ LAB
PT LAB
LAB
LAB
|
Typ zajęć: |
Wykład, 15 godzin
Zajęcia laboratoryjne, 30 godzin
Zajęcia terenowe, 15 godzin
|
|
Koordynatorzy: | (brak danych) | |
Prowadzący grup: | Piotr Decyk, Agnieszka Held, Aldona Jankowska, Mieczysław Kozłowski, Ardian Nurwita, Mariusz Pietrowski, Iwona Tomska-Foralewska, Maciej Trejda, Anna Wojtaszek-Gurdak, Michał Zieliński | |
Lista studentów: | (nie masz dostępu) | |
Zaliczenie: |
Przedmiot -
Egzamin
Wykład - Egzamin Zajęcia laboratoryjne - Zaliczenie z notą Zajęcia terenowe - Zaliczenie z notą |
Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2022/2023" (zakończony)
Okres: | 2022-10-01 - 2023-02-26 |
Przejdź do planu
PN WYK
LAB
WT LAB
LAB
ŚR WYK
CZ LAB
PT LAB
|
Typ zajęć: |
Wykład, 15 godzin
Zajęcia laboratoryjne, 30 godzin
Zajęcia terenowe, 15 godzin
|
|
Koordynatorzy: | (brak danych) | |
Prowadzący grup: | Piotr Decyk, Aldona Jankowska, Jolanta Kowalska-Kuś, Mieczysław Kozłowski, Mariusz Pietrowski, Izabela Sobczak, Maciej Trejda, Joanna Wiśniewska, Łukasz Wolski, Michał Zieliński | |
Lista studentów: | (nie masz dostępu) | |
Zaliczenie: |
Przedmiot -
Egzamin
Wykład - Egzamin Zajęcia laboratoryjne - Zaliczenie z notą Zajęcia terenowe - Zaliczenie z notą |
Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/2024" (zakończony)
Okres: | 2023-10-01 - 2024-02-25 |
Przejdź do planu
PN WYK
WT LAB
ŚR CZ PT |
Typ zajęć: |
Wykład, 15 godzin
Zajęcia laboratoryjne, 30 godzin
Zajęcia terenowe, 15 godzin
|
|
Koordynatorzy: | (brak danych) | |
Prowadzący grup: | Katarzyna Stawicka, Anna Wojtaszek-Gurdak, Michał Zieliński | |
Lista studentów: | (nie masz dostępu) | |
Zaliczenie: |
Przedmiot -
Egzamin
Wykład - Egzamin Zajęcia laboratoryjne - Zaliczenie z notą Zajęcia terenowe - Zaliczenie z notą |
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.