Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Filozofia przyrody

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 08-FLDL-FIP
Kod Erasmus / ISCED: 08.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0223) Filozofia i etyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Filozofia przyrody
Jednostka: Wydział Nauk Społecznych
Grupy: Przedmioty dla 5 semestru filozofii ogólnej I stopnia
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: (brak danych)
Skrócony opis:

Po przedstawieniu głównych kierunków filozofii wprowadza się pojęcia materii i ducha. Następnie omawia się atrybuty ontologiczne materii, takie jak: ruch, czas, przestrzeń (czasoprzestrzeń), zdeterminowanie. Czyni się to w ścisłym związku z naukami przyrodniczymi: fizyką, astronomią, kosmologią, biologią i psychologią. Podejmuje się - w powiązaniu ze współczesną fizyką i kosmologią - problemy nieskończoności oraz nieograniczoności Wszechświata, w tym zagadnienie wieczności świata i jego ewentualnej genezy. Następnie omawia się problematykę rozwoju Wszechświata w ujęciu filozofii i kosmologii. Podjęty jest problem redukcjonizmu oraz własności emergentnych. Zwieńczeniem zajęć jest omówienie problemu psychofizycznego, z odwołaniem się do neurofizjologii, psychologii, kognitywistyki oraz innych nauk o umyśle.

Pełny opis:

CELEM przedmiotu jest przekazanie studentom wiedzy z zakresu zagadnień podejmowanych przez współczesną filozofię przyrody oraz zarysowanie ogólnej wizji świata, zgodnej z nauką współczesną. Ponadto celem jest rozwinięcie umiejętności interpretacji filozoficznej osiągnięć takich nauk jak fizyka z astronomią i kosmologią, chemia, biologia oraz psychologia.

EFEKTY KSZTAŁCENIA. Po zaliczeniu przedmiotu student powinien wykazać się umiejętnością: czytania ze zrozumieniem prac naukowych oraz popularnonaukowych z zakresu filozofii i metodologii nauk przyrodniczych; prawidłowego posługiwania się podstawowymi pojęciami i terminami z zakresu filozofii przyrody; systematyzowania wiedzy szczegółowej; porównywania różnych koncepcji teoretycznych; konstruowania dłuższych wypowiedzi w formie ustnej i pisemnej; brania udziału w dyskusjach naukowych.

Literatura:

K. Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii, Warszawa 2004

J. Barrow, Początek Wszechświata, Warszawa 1999

St. Hawking, Krótka historia czasu, Warszawa 1991

W. Heisenberg, Fizyka i filozofia, Warszawa 1965

M. Heller, Filozofia świata: wybrane zagadnienia i kierunki filozofii przyrody, Kraków 1992

P. Holbach, System przyrody, t. I, Warszawa 1957

Lukrecjusz, O naturze Wszechrzeczy, Warszawa 1957

Platon, Timajos, Warszawa 1986

J. Such, A. Szczuciński, M. Szcześniak, Filozofia kosmologii, Poznań 2000

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
ul. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań
tel: +48 61 829 4000
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)