Adam Mickiewicz University, Poznań - Central Authentication System
Strona główna

Introduction to Eastern Studies

General data

Course ID: 05-WDW-11-Wsch
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Introduction to Eastern Studies
Name in Polish: Wstęp do wschodoznawstwa
Organizational unit: Faculty of Historical Studies
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Module type:

compulsory

Major:

(in Polish) Wschodoznawstwo

Cycle of studies:

1st cycle

Module learning aims:

(in Polish) Wprowadzenie słuchaczy w problematykę szeroko rozumianego życia akademickiego oraz charakterystyka obszaru zainteresowań wschodoznawstwa jako dyscypliny naukowej.



Year of studies (where relevant):

Year 1

Pre-requisites in terms of knowledge, skills and social competences:

(in Polish) Ogólna wiedza humanistyczna.

Information on where to find course materials:

(in Polish) Biblioteka Główna UAM, Biblioteka Wydziału Historycznego UAM, Internet.

Methods of teaching for learning outcomes achievement:

(in Polish) Wykład z prezentacją multimedialną.

Student workload (ECTS credits):

(in Polish) 2

Full description: (in Polish)

1. System szkolnictwa wyższego w Polsce. Rodzaje i tryby studiów wyższych dostępnych w polskiej ofercie edukacyjnej. Charakterystyka polskich instytucji szkolnictwa wyższego. Zarys historii i struktura Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

2. Etyka i obyczaje akademickie. Praca i obowiązki studenta oraz udział w życiu naukowym. Cechy dyskursu akademickiego. Zasady dobrej współpracy z wykładowcami. Na czym polega efektywne studiowanie.

3. Wschodoznawstwo jako dyscyplina naukowa. Definicja wschodoznawstwa jako i dyscypliny naukowej zajmującej się krajami byłego ZSRR oraz ich kontaktami z resztą świata. Wschodoznawstwo jako interdyscyplinarny kierunek studiów. Historia, struktura i tematy badawcze Instytutu Wschodniego UAM. Wybitne osiągnięcia naukowe pracowników IW UAM. Ośrodki wschodoznawcze w Polsce i na świecie. Wschodoznawstwo a orientalistyka.

4. Warsztat pracy studenta wschodoznawstwa. Pojęcie źródła i zasady jego krytycznej interpretacji. Biblioteki Poznania. Prezentacja polskich i zagranicznych czasopism oraz portali informacyjno-analitycznych o tematyce wschodoznawczej. Badania terenowe i obserwacja uczestnicząca jako metoda pozyskiwania informacji źródłowej.

5. Podstawy pracy naukowej, cz.I. Różnice między tekstami o charakterze naukowym, eksperckim i publicystyką. Cechy i budowa artykułu naukowego.

6. Podstawy pracy naukowej, cz.II. Zasady tworzenia przypisów, bibliografii i streszczeń. Transliteracja i transkrypcja raz ich zastosowanie w tekstach naukowych.

7. Praktyki i perspektywy zawodowe dla studentów wschodoznawstwa. Aplikacje na praktyki, wyjazdy zagraniczne oraz projekty wolontariackie. Charakterystyka potencjalnego rynku pracy dla wschodoznawców. Sylwetki wybitnych absolwentów.

8. Kanon lektur i filmów wschodoznawczych, cz.I. Prezentacja ważnych dla dyscypliny pozycji naukowych, reportażowych oraz beletrystycznych. Sylwetki polskich i zagranicznych autorów szeroko zajmujących się tematyką wschodoznawczą. Przegląd nowości wydawniczych charakterze wschodoznawczym. Tematy wschodoznawcze w filmie.

9. Kanon lektur i filmów wschodoznawczych, cz.II. Prezentacja filmu.

10. Praktyka badań terenowych na obszarze b. ZSRR, cz.I. Wyjazdy do krajów b. ZSRR: organizacja, transport, bezpieczeństwo, etyka podróżnicza. Komunikacja międzykulturowa w praktyce wschodoznawcy.

11. Praktyka badań terenowych na obszarze b. ZSRR, cz.II. Prezentacja filmu dokumentalnego jako przykład badań terenowych na obszarze b. ZSRR.

12. Polskie dziedzictwo na obszarze b. ZSRR jako obszar zainteresowań wschodoznawcy. Charakterystyka polskiego dziedzictwa kulturowego na obszarze b. ZSRR. Badacze polskiego dziedzictwa na Wschodzie i polityka jego ochrony. Promocja polskiej kultury w krajach b. ZSRR.

13. Ślady kulturowe obszaru postradzieckiego w Poznaniu. Dziedzictwo kulturowe narodów b. ZSRR w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Poznania. Kontrowersje polityczne i kwestie ochrony. Imprezy naukowe i kulturalne o tematyce wschodoznawczej w Poznaniu.

14. Zajęcia z udziałem zaproszonego gościa – pracownika naukowego, eksperta lub absolwenta.

15. Zajęcia z udziałem zaproszonego gościa – pracownika naukowego, eksperta lub absolwenta.

Bibliography: (in Polish)

1) Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. „Prawo o szkolnictwie wyższym” (Dz.U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365).

2) Statut UAM

3) W. Werner, Wprowadzenie do historii, Warszawa 2012.

4) M. Szmyt, K. Pietkiewicz, Grzegorza Kotlarskiego Instytut Wschodni, „Sprawy Wschodnie”, 2006, zeszyt 1-2 (11-12).

5) M. Wójtowicz, Kilka uwag o terminach „wschodoznawstwo” i „regionoznawstwo”, w: Polska wobec transformacji na Wschodzie, red. M. Figura, A. Kośko, G. Kotlarski, Poznań 1996.

6) K. Woźniak, O pisaniu pracy magisterskiej na studiach humanistycznych. Przewodnik praktyczny, Warszawa-Łódź 1998.

7) Z. Szczerek, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Kraków 2013.

8) Publikacje Ośrodka Studiów Wschodnich: www.osw.waw.pl

9) Publikacje dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”

10) Publikacje dwumiesięcznika „New Eastern Europe”

11) „Tygodnik Powszechny”

12) „Gazeta Wyborcza”

Learning outcomes: (in Polish)

1) Ma podstawową wiedzę o genezie i rozwoju wschodoznawstwa jako interdyscyplinarnych studiów regionalnych w Polsce, jego miejscu i znaczeniu w relacji do nauk humanistycznych i społecznych oraz o specyfice przedmiotowej i metodologicznej wschodoznawstwa w Polsce i analogicznych oraz zbliżonych kierunków w nauce światowej.

2) Jest przygotowany do studiowania na uczelni wyższej: zna rodzaje zajęć i związane z nimi obowiązki studenta. Zna zasady publikacji tekstu naukowego o charakterze humanistycznym oraz reguły korzystania z materiałów źródłowych z uwzględnieniem źródeł zapisanych cyrylicą.

3) Posługuje się warsztatem dyscypliny naukowej jaką jest wschodoznawstwo: zna podstawową literaturę dyscypliny, główne czasopisma i periodyki oraz internetowe portale informacyjno-analityczne o tematyce wschodoznawczej. Selekcjonuje i krytycznie interpretuje pozyskane informacje. Rozróżnia dyskurs naukowy od wypowiedzi o charakterze eksperckim i publicystyki.

4) Rozumie i szanuje odrębność kulturową mieszkańców obszaru postradzieckiego ze szczególnym uwzględnieniem odmiennego postrzegania zasad życia społecznego i jego praktyki.

5) Ma świadomość złożoności zarówno historycznych jak i współczesnych stosunków Polski z jej wschodnimi sąsiadami. Zdaje sobie sprawę ze znaczenia polityki dobrosąsiedztwa dla polskiej racji stanu. Buduje swoje wypowiedzi w tonie głębokiego poszanowania dla suwerenności innych narodów.

6) Rozumie znaczenie i potrzebę poszanowania polskiego dziedzictwa kulturowego na obszarze postradzieckim oraz dziedzictwa kulturowego narodów Wschodu w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Poznania.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Uzyskanie pozytywnego wyniku z zaliczenia przeprowadzonego w formie testu pisemnego.

Practical placement: (in Polish)

nie dotyczy

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Adam Mickiewicz University, Poznań.
ul. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań
tel: +48 61 829 4000
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)