Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Realioznawstwo węgierskie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 09-RW-FW-11
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Realioznawstwo węgierskie
Jednostka: Instytut Lingwistyki Stosowanej
Grupy: Moodle - przedmioty Szkoły Nauk o Języku i Literaturze
Punkty ECTS i inne: 4.00 LUB 2.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: język polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Kierunek studiów:

Filologia – Filologia ugrofińska – filologia węgierska

Poziom przedmiotu:

I stopień

Cele kształcenia:

Student zapoznaje się z podstawowymi strukturami politycznymi oraz zjawiskami społecznymi, gospodarczymi i kulturalnymi na Węgrzech, zna obiekty przyrody, architektury i kultury zaliczane do dziedzictwa kulturowego Węgier, zna związaną z tematem podstawową terminologię, rozumie, potrafi analizować i objaśniać bieżące wydarzenia.

Rok studiów (jeśli obowiązuje):

II rok

Skrócony opis:

Przedmiotem kursu są podstawowe informacje o współczesnych Węgrzech. Geografia Węgier. Funkcjonowanie społeczeństwa węgierskiego i innych narodowości. Sytuacja mniejszości narodowych na Węgrzech i węgierskiej mniejszości poza ich granicami. Różnice kulturowe i zwyczaje w zachowaniach powszechnych i w sferze biznesu. Aktualne problemy społeczne i ważne wydarzenia. Najważniejsze instytucje polityczne i kulturalne współczesnych Węgier. Zjawiska charakterystyczne dla rzeczywistości węgierskiej.

Pełny opis:

Treści kształcenia: cechy demograficzne, urbanizacyjne, geograficzne i przyrodnicze Węgier; atrakcje turystyczne Węgier, dziedzictwo narodowe; ustrój polityczny; media węgierskie; komunikacja społeczna; problematyka mniejszości narodowych i etnicznych; bieżące wydarzenia życia społecznego na Węgrzech.

Literatura:

Bori István - Masát Ádám 2008: A mai magyar társadalom. Budapest: L Harmattan - Balassi Intézet; prasa codzienna, portale internetowe

Efekty uczenia się:

Po zakończeniu modułu (przedmiotu) i potwierdzeniu osiągnięcia efektów kształcenia student: zna i rozumie terminologię w języku polskim i węgierskim związaną z przedmiotem; zna i rozumie procesy historycznych uwarunkowań bieżącej sytuacji społecznej i politycznej, zna obiekty przyrody, architektury i kultury zaliczane do dziedzictwa kulturowego Węgier; ma uporządkowaną wiedzą szczegółową dotyczącą czynników demograficznych, geografii i przyrody węgierskiej, systemu politycznego na Węgrzech oraz bieżącej sytuacji politycznej; ma uporządkowaną wiedzę ogólną o wybranych aspektach kultury węgierskiej i komunikacji społecznej; umie samodzielnie zdobywać wiedzę z wykorzystaniem węgierskiej i polskiej prasy, telewizji, portali internetowych i innych źródeł; potrafi analizować informacje dotyczące życia społecznego i politycznego na Węgrzech oraz uzasadnić swoje poglądy; wykazuje otwartość na nowe idee i gotowość do zmiany opinii w świetle wiedzy o Węgrzech uzyskanej w ramach zajęć lub w wyniku samodzielnych analiz; ma świadomość wartości dziedzictwa kulturowego Węgier; znając specyfikę funkcjonowania węgierskiego społeczeństwa we współpracy z innymi narodowościami i mniejszościami narodowymi wykazuje się otwartością i tolerancją wobec innych kultur

Metody i kryteria oceniania:

Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest aktywność w trakcie zajęć, wykonanie zadań zadanych przez wykładowcę, zaliczenie wszystkich testów cząstkowych oraz testu końcowego. Możliwość 2 nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze.

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2020-10-01 - 2021-02-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Konwersatorium - Zaliczenie

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2020/2021" (zakończony)

Okres: 2021-03-01 - 2021-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Karolina Kaczmarek
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Konwersatorium - Zaliczenie
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
ul. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań
tel: +48 61 829 4000
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)