Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Morfologia języka niemieckiego

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 09-MORFw-ZL11
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Morfologia języka niemieckiego
Jednostka: Instytut Filologii Germańskiej
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: język niemiecki
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Poziom przedmiotu:

I stopień

Cele kształcenia:

Głównym celem modułu jest opanowanie teoretycznej wiedzy z zakresu morfologii oraz słowotwórstwa niemieckiego oraz pozyskanie umiejętności zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce i w samokształceniu. Moduł ma również w zamyśle wsparcie zdobywania umiejętności analitycznych w odniesieniu do jego treści oraz umiejętności porozumiewania się z ekspertami z danej dziedziny.

Rok studiów (jeśli obowiązuje):

I rok

Moduł zajęć/przedmiotu prowadzony zdalnie (e-learning):

Wykłady i konwersatoria wspierane są prezentacjami multimedialnymi. Materiały wykładowe umieszczane są na uniwersyteckiej platformie e-learningowej.

Wymagania wstępne w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji:

Znajomość języka niemieckiego na poziomie co najmniej B1.

Informacja o tym, gdzie można zapoznać się z materiałami do zajęć:

Materiały wykładowe umieszczane są na uniwersyteckiej platformie e-learningowej, z których uczestnicy będą mogli korzystać po zalogowaniu. Skrypt z kompletem ćwiczeń do konwersatorium otrzymują uczestnicy kursu podczas pierwszego spotkania lub sukcesywnie na każdych kolejnych zajęciach.

Skrócony opis:

moduł składa się z dwóch typów zajęć (wykład i konwersatoria) kończących się egzaminem, student wybiera grupę konwersatoryjną rejestrując się na zajęcia w USOS

Pełny opis:

Obszar badawczy morfologii języka niemieckiego; podstawy słowotwórstwa niemieckiego; wybrane teorie klasyfikacji części mowy; definicja i charakterystyka formalno-semantyczna oraz funkcjonalna odmiennych oraz nieodmiennych części mowy; analiza morfologiczna i słowotwórcza materiału językowego; rozpoznawanie struktur morfologicznych i tworzenie wyrazów wg zasad poprawności gramatycznej.

Literatura:

Czochralski, Jan: Gramatyka funkcjonalna języka niemieckiego. Warszawa 1996. Duden. Die Grammatik. Mannheim u.a. 2005. Darski, Józef: Bildung der Verbformen im Standarddeutschen. Tübingen 1999. Darski, Józef: Deutsche Grammatik. Ein völlig neuer Ansatz, Frankfurt am Main 2010;. Helbig, Gerhard/Buscha, Joachim: Deutsche Grammatik. Leipzig u.a. 2001. Hall, Karin/Scheiner, Barbara: Übungsgrammatik. Deutsch als Fremdsprache fuer Fortgeschrittene, Ismaning 2001. Jung, Walter: Kleine Grammatik der deutschen Sprache. Satz- und Beziehungslehre. Leipzig 1953. Mikołajczyk, Beata/Theobald, Petra: Praktyczne kompendium gramatyki niemieckiej. Czasownik. Poznań 2002.

Efekty uczenia się:

student orientuje się w podstawowej terminologii z zakresu słowotwórstwa oraz morfologii języka niemieckiego; posiada uporządkowaną wiedzę szczegółową w zakresie słowotwórstwa oraz morfologii języka niemieckiego; na podstawie zdobytej wiedzy rozpoznaje i ocenia zjawiska w danym zakresie, przy czym wskazuje na zróżnicowaną strukturę morfologiczną języka niemieckiego; samodzielnie korzysta z leksykonów poprawnej niemczyzny oraz słowników walencyjnych języka niemieckiego; umiejętnie stosuje terminologię w celach analitycznych na zajęciach oraz w kontaktach z ekspertami z danej dziedziny; ma świadomość konieczności ciągłej aktualizacji posiadanej wiedzy i umiejętności w kontekście wykonywanego zawodu.

Metody i kryteria oceniania:

Aktywne uczestnictwo w zajęciach; pisemne zaliczenia i test zaliczający wykład; pisemny egzamin z pytaniami otwartymi i zadaniami praktycznymi obejmujący wykłady i konwersatoria

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
ul. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań
tel: +48 61 829 4000
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)