Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Wiedza o akwizycji i nauce języków obcych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 09-AKW-ZL11
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Wiedza o akwizycji i nauce języków obcych
Jednostka: Instytut Filologii Germańskiej
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: język niemiecki
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Poziom przedmiotu:

I stopień

Cele kształcenia:

Przedmiot ma na celu maksymalizację efektów procesu uczenia się. Studenci zapoznają się z technikami odbioru tekstów mówionych i pisanych oraz technikami tworzenia tekstów własnych. Istotnym elementem zajęć jest stymulacja do refleksji nad własnym procesem uczenia się. Podstawę rozwinięcia przez studentów wymienionych wyżej umiejętności stanowi wiedza o przyswajaniu języków obcych i procesie uczenia się.

Rok studiów (jeśli obowiązuje):

I rok

Skrócony opis:

Zasady optymalnego kształtowania procesu uczenia się, techniki odbioru tekstów mówionych i pisanych oraz techniki tworzenia tekstów własnych, doskonalenie sposobów pracy nad słownictwem, gramatyką i wymową; rozwijanie umiejętności samooceny oraz zapoznanie z Europejskim portfolio językowym; umiejętność uczenia się, planowania pracy własnej, optymalnego wykorzystania czasu, dbałość o jakość efektów uczenia się.

Pełny opis:

Zakresy tematyczne:

Przyswajanie języka obcego w sposób naturalny a uczenie się w warunkach instytucjonalnych (m.in. teorie akwizycji językowej); Czynniki wpływające na przyswajanie języków (czynniki natury biologicznej, zmienne kognitywne, zmienne afektywne w przyswajaniu języka: motywacja, postawy, lęk komunikacyjny, samoocena, ekstrawersja i introwersja, podejmowanie ryzyka); Indywidualne czynniki warunkujące sukces lub niepowodzenie w procesie uczenia się z uwzględnieniem strategii i technik uczenia się; Kompetencja komunikacyjna i strategie komunikacyjne (typologia, przykłady).

Literatura:

Apeltauer E. 1997: Grundlagen des Erst- und Fremdsprachenerwerbs. Langenscheidt; Rampillon U. 1985: Lerntechniken im Fremdsprachenunterricht. Max Hueber Verlag; Rampillon U. 1995: Lernen leichter machen. Deutsch als Fremdsprache. Max Hueber Verlag.

Efekty uczenia się:

Po zakończeniu modułu i potwierdzeniu osiągnięcia efektów kształcenia student:

zna podstawowe pojęcia i zagadnienia w dziedzinie dotyczące badań nad akwizycją języków; ma podstawową wiedzę o procesie uczenia się języków obcych i wypowiada się pisemnie i ustnie na tematy omawiane na zajęciach; potrafi analizować informacje z różnych źródeł dot. omawianych tematów; ma umiejętności językowe pozwalające wypowiadać się na dane tematy; potrafi pracować w grupie przy wykonywaniu projektu; rozumie potrzebę uczenia się języków obcych przez całe życie.

Metody i kryteria oceniania:

Aktywność studenta w dyskusji; wypowiedzi ustne i pisemne studentów; odpowiedzi studentów w zakresie rozumienia tekstów specjalistycznych; prezentacja projektu i jego ocena; pisemna refleksja studenta; egzamin pisemny.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
ul. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań
tel: +48 61 829 4000
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)